Aplikacja kcalmar.pro dostępna zarówno na androida jak i na IPhone to „dodatek” do dietetycznego programu kcalmar.pro o którym szerzej pisałam tutaj. Do poznania jej funkcjonalności „zmusiła” mnie chwila. Skoro już korzystam z wersji dla dietetyków układając programy żywieniowe dla podopiecznych, to warto wiedzieć co specjalnie dla nich przygotował producent.

Programu kcalmar.pro używam także prywatnie, do układania diety dla mnie i dla mego lubego, więc mogłam poczuć się jak pacjent korzystając z niej.

Oczywiście aplikacja kcalmar – dieta i przepisy dostępna jest dla każdego, nie tylko dla osoby związanej z jakimś dietetykiem. Po zainstalowaniu aplikacji kcalmar – dieta i przepisy, która zajmuje około 41 MB mamy dwie możliwości. Zalogować się za pośrednictwem facebooka lub poprzez założone już w systemie konto (wraz z dietetykiem) lub samodzielnie założone konto pacjenta. Po udanym logowaniu z rozwijalnego menu wybieramy opcję „Twój profil”, gdzie możemy zmienić m.in. nasze dane biologiczne, które niezbędne są do wyliczenia wartości naszej diety. Po spełnieniu tego „podstawowego” obowiązku przechodzimy do okna głównego gdzie mamy do wyboru dwie opcje:
– Twój program przygotowany przez dietetyka
– Gotowy program wg. kategorii

Zakładając, że jesteśmy użytkownikiem, który póki co nie zdecydował się na współpracę z dietetykiem to wybieramy opcję gotowego programu. Tutaj już czeka nas szerszy wybór, bo diety podzielone są na 4 kategorie.

KORPOjak sama nazwa diety wskazuje to dieta idealna dla osób pracujących w „korporacyjnym” trybie. Możemy wybrać dietę dla businesswoman, a także dietę, która ma wspomóc działanie naszego mózgu, czyli coś idealnego dla osób, których praca polega na ciągłej burzy mózgów i erupcji wulkanów pomysłów 😀

Nie interesuje Cię dieta dla „korpo-szczurów”? Może zatem zakładka ZDROWIE będzie dla Ciebie odpowiednia? Tutaj możesz wybrać diety specjalistyczne, czyli wegetariańską, odchudzająca, cukrzycową lub bezglutenową. Niestety nie ma opcji diety wegańskiej, ale jak na darmowy program żywieniowy to jest to naprawdę dużo możliwości. Szczególnie, że diety rozpisywane są na dietetyków, dzięki czemu mamy pewność, że są one zbilansowane i  nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. W przeciwieństwie do przypadkowych diet z internetu…

Jeśli i te nie są opcje, które Cię satysfakcjonują to może zainteresuje Cię kategoria SPORT? Tutaj także znajdziesz kilka dopasowanych do indywidualnych potrzeb jadłospisów. Chesz nabrać masy? Proszę bardzo, dieta NA MASĘ na Ciebie czeka. Może Twoim marzeniem jest być MISS FITNESS? to koniecznie sprawdź tę dietę! Poza tymi dwiema opcjami w możliwościach do wyboru masz także klasyczną DIETĘ DLA SPORTOWCÓW oraz modną ostatnio DIETĘ PALEO.

Osobna kategoria dla MAM z pewnością spełni marzenia zarówno pań planujących ciążę i zaczynających z nią swoją przygodę (DIETA DLA PRZYSZŁEJ SUPER MAMY) a także dla mam, które chcą zadbać o zdrowie swojej rodziny (ZDROWA DIETA RODZINNA). Zero planowania, zero wymyślania. Wszystko z telefonie i pod ręką cały czas!

Dieta – zarówno ułożona specjalnie dla Ciebie przez dietetyka, jak i gotowiec – to nie tylko spis posiłków, z którymi pacjent musi się sam „użerać”. Poza jadłospisem z aplikacji znajdziemy także przepisy, które wyświetlą nam się po kliknięciu w daną potrawę. Mało? No to może przekona Cię lista zakupów, którą znajdziesz po wyborze odpowiedniej opcji dietetycznej dla siebie? A może chcesz połączyć aplikację ze swoim kalendarzem? Nic prostszego!

Chciałbyś jednak dietę od dietetyka specjalnie dla Ciebie? Klikając na morski trójkąt będziesz mógł wybrać z listy rekomendowanych dietetyków kogoś, kto wzbudzi Twoje zaufanie. Po wybraniu danej osoby znajdziesz tam jej krótką biografię i koszt jadłospisu.

Użytkując aplikację kcalmar – dieta i przepisy na codzień mogę stwierdzić, że to świetna alternatywa dla papierowej rozpiski, dla tabel kalorystycznych, dla zeszytu z przepisami. Wszystko masz w jednym miejscu, w kieszeni, zawsze ze sobą. Dlatego także trzymanie diety z dala od domu nie powinno być problemem 🙂 Gotując nie biegam między kompem a kuchnią, nie mam wszędzie porozkładanych zaplamionych już kartek z wyliczeniami. Na zakupach odznaczam tylko co już kupiłam, a dzień-dwa wcześniej mogę sprawdzić co będę jadła i czego mi w lodówce brakuje. Wcześniej do tego potrzebowałam 3 programów. Teraz mam tyko jeden i nie zamierzam z niego rezygnować.

Z mojej strony mogę powiedzieć, że brakuje „czatu” z dietetykiem – lecz z tego co wiem, niedługo taka opcja się pojawi. Zdecydowanie wygodniej to i dla pacjenta i dla dietetyka mieć wszystkie informacje, w tym konwersacje w jednym miejscu. Fajnie byłoby też móc zaznaczać posiłki zjedzone, godziny, zamienione posiłki i wszelkie informacje, które mogły by pomóc naszemu dietetykowi  w analizie naszego żywienia i efektów.

Polecam aplikację kcalmar – dieta i przepisy zarówno swoim podopiecznym jak i wam. Naprawdę dobra robota.

Ocena: 9/10 (czekam na kontakt z dietetykiem! :D)