EDYCJA 13.09.2019
Minął już prawie rok od poprzedniej edycji posta i mogę powiedzieć, że na tyle poprawili swoje usługi, że przedłużyłam abonament 😉 ale nie będę usuwała smutów i smętów. Chciałabym tylko dać znać, że kcalmar staje na nogi i może to być program wart waszego czasu i uwagi 🙂 Sprawdźcie sami!
EDYCJA 25.11.2018
bardzo mi przykro, ale na dzień dzisiejszy niestety nie mogę dalej polecać programu Kcalmar, na którymto pracuje się coraz trudniej (program jest coraz wolniejszy, mimo zmiany komputera na nowy – pracownicy kcalmar sugerowali problemy z łączem i sprzętem, teraz problemem ma być nadmiar przepisów w bazie i rozwiązaniem ich usunięcie, co dla mnie jest niedopuszczalne i śmieszne). Niestety odnoszę wrażenie, że kcalmar nie traktuje poważnie swoich stałych klientów i liczą się tylko nowi (5.11 miał zostać ogłoszony nowy cennik, jak widać Black Friday był ważniejszy w tym temacie), nie naprawiają błędów w programie, niestety jestem coraz bardziej zawiedziona.
Jako przyszły dietetyk już teraz staram się pracować nad swoimi umiejętnościami co wiąże się z ciągłym układaniem jadłospisów dla różnego profilu pacjenta, jednak mozolne siedzenie z nosem w książkach i wyszukiwanie konkretnego produkty, by sprawdzić jego makro i mikroelementy jest naprawdę męczące i wymaga dużego nakładu pracy, dlatego postanowiłam sprawdzić co w tym zakresie oferują programy internetowe.
EDIT. poniższy artykuł pochodzi z końca 2016 roku. Pod tym LINKIEM znajdziesz moje wrażenia po ROKU użytkowania programu.
Zrobiwszy krótki reaserch postanowiłam, że na pierwszy ogień pójdzie kcalmar.pro ponieważ (świetny powód ;P) spodobała mi się ich nazwa i logo. W sieci ma także opinie łatwego i przystępnego, także chciałam poznać jego możliwości na własnym ekranie.
Program kcalmar.pro jest tak naprawdę stroną internetową, na której mogą logować się dietetycy, studenci oraz każdy user, który chce przez 14 dni wypróbować możliwości kcalmar.pro, bądź od razu zakupić abonament.
Ja zdecydowałam się na zakup miesięczny, ponieważ ograniczone do przeglądania funkcje DEMO zdecydowanie nie zaspokoiły mojej ciekawości i nie pozwolił mi na pełne rozeznanie w terenie.
Mając już dostęp do wszystkich funkcji kcalmar.pro postanowiłam sprawdzić jak to wszystko działa. Po zalogowaniu się na stronę, pierwsze co rzuca się w oczy to prostota i minimalizm kolorystyczny, w jakim utrzymana jest strona. Lekko morski kolor menu i nagłówka przywodzi na myśl głębię oceanu – w której pewnie pływa Pan K(c)almar z logo. Na dzień dobry widzimy też komunikat, którego nie da się przeoczyć, ponieważ zajmuje całą stronę i wyróżnia się amarantowym tłem pod białym tekstem. Dotyczy on podstaw w działaniu systemu, powitania i możliwości jakie oferuje nam program. Miło też przeczytać, że twórcy kcalmar.pro nie osiedli na laurach i wciąż rozwijają stronę, a jeśli mamy jakieś sugestie chętnie je przeczytają i przeanalizują.
Pod ogłoszeniem/wstępem wyświetla się 24 filmikowa playlista youtube, na której lektor tłumaczy jak używać programu kcalmar.pro, naprawdę przydatne. Mimo tego, że program jest intuicyjny to jednak trzeba poznać jego tajniki.
Postaram się przedstawić go wam najlepiej jak się da. Jak możecie zobaczyć na zrzucie ekranu, na górze po lewej stronie mamy możliwość zwinięcia menu, dzięki czemu powierzchnia robocza zdecydowanie się zwiększa, co może ułatwić pracę przy szczegółowym jadłospisie na cały tydzień, ale o tym zaraz.
Klikając na ikonkę k(c)almara, bądź na zębatkę, która w zwiniętym menu znajduje się pod nim, w rozwiniętym po prawej naszego zdjęcia wchodzimy do menu ustawień konta, gdzie możemy zmienić nasze dane, avatar czy hasło. Możemy także sprawdzić do kiedy mamy ważny abonament, zmienić jego plan, czy wprowadzić dane do faktury, jeśli działamy na programie kcalmar.pro jako firma. Poza zmianą avatara możemy także, przy wyższym niż podstawowy abonamencie, zamiast logo kcalmar.pro wprowadzić swoje logo.
Przechodząc do zakładki JADŁOSPISY mamy do wyboru 12 gotowców (przy zakupie najwyższego abonamentu) oraz mamy możliwość stworzenia nowego tygodniowego planu od podstaw klikając plusik na amarantowym tle. System kcalmar.pro najpierw zapyta nas o nazwę dla planu, a potem otworzy przed nami podzielony na 7 dni kalendarz, w którym możemy dodawać posiłki lub produkty spożywcze.
Pierwszą rzeczą, którą polecam ze swojej strony jest przejście do zakładki OPIS I WŁAŚCIWOŚCI, gdzie poza zmianą nazwy diety możemy dodać do niej opis, ustalić kaloryczność oraz % rozkład makroelementów (przy wyborze diety dla sportowca mamy możliwość przeliczenia zapotrzebowania na makroelementy na kg masy ciała, co ułatwia pracę z osobami, które musza mieć wyliczone wszystko co do grosza). Poniżej mamy także możliwość edytowania ilości posiłków, a także godzin, w których posiłki mają być spożywane. Możemy tu także ustalić kaloryczność danego posiłku, lub procentowy rozkład energetyczny (wychodzi na to samo :D)
Gdy już ustalimy podstawowe parametry naszego jadłospisu, w zakładce GRAFIK, możemy zacząć układać dietę. Klikając plus przy danym posiłku mamy możliwość wpisania/wyszukania gotowego już posiłku (wraz z przepisem) albo dodanie konkretnego produktu. Przykładowo na śniadanie wybrałam czekoladowy omlet paleo. Przepis na ten posiłek zawiera dwie porcje, o czym przypomina mi komunikat w prawym dolnym rogu (nie widoczny na zdjęciach). Dzięki temu wiem, że w tym tygodniu mam jeszcze do rozdysponowania jedną porcję tego posiłku.
Klikając na nazwę dnia przechodzimy do ekranu, w którym mamy możliwość ingerowania w posiłki, dzięki czemu możemy je dopasować indywidualnie do naszego pacjenta. Dodając kolejne posiłki/produkty system zlicza wszystkie interesujące nas wartości pod dzienną rozpiską. Wiemy dzięki temu, czy mieścimy się w makro, a także (w wyższym abonamencie kcalmar.pro) mamy możliwość podejrzenia mikroelementów czy aminokwasów, które wchodzą w skład naszego jadłospisu na cały dzień, co zdecydowanie ułatwia pracę dietetykowi. Wyszukiwarka tutaj jest zdecydowanie bardziej zaawansowana niż w opisanej niżej pozycji POTRAWY, ponieważ pozwala nam wyszukać potrawy za pomocą kilku parametrów, m.in. tego, czy potrawa jest wegetariańska czy bezglutenowa. Możemy także wyszukać posiłki za pośrednictwem parametrów dotyczących zawartości interesującego nas pierwiastka – po wcześniejszym zaznaczeniu w opisie i właściwościach diety które wartości makro i mikr0 nas interesują (opcje na samym dole).
Kolejną zakładką jest zakładka LISTA ZAKUPÓW, która w automatyczny sposób generowana jest z dodawanych przez nas potraw/produktów, dzięki czemu ani my, ani nasz pacjent nie musi ślęczeć nad dietą i liczyć ile czego ma kupić. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to zbawienie. Druk, sklep i po sprawie.
W zakładce KOMENTARZE możemy dodać ogólny komentarz do diety (przypomnienia, sugestie, instrukcje, motywacje), a także dodać komentarz do każdego posiłku w ciągu tygodnia, dzięki czemu możemy zasugerować pacjentowi, np. zamianę produktu na inny, bądź dać wskazówkę jak ma sobie poradzić z danym przepisem, etc.
W zakładce GRAFIK jadłospis w prosty sposób możemy przypisać do podopiecznego poprzez kliknięcie ikonki przypominającej ludzika.
Kolejną pozycją w menu kcalmar.pro po lewej stronie są POTRAWY, gdzie możemy wyszukać gotowe przepisy po nazwie potrawy lub po składniku, który zawiera. Wybierając rodzaj potraw możemy przeszukiwać ogólną bazę danych, bazę naszych ulubionych potraw oraz bazę własnych potraw, które stworzyliśmy za pomocą plusa w prawym dolnym rogu. Dodawanie własnych potraw jest tak samo łatwe, jak wcześniejsze układanie jadłospisu. W miejsce nazwy wpisujemy nazwę, dodajemy składniki po kolei ustalając albo ich gramaturę, albo miarę opisową, co ułatwi naszym podopiecznym gotowanie – nie mając wagi nie będą mieli problemu, by odmierzyć swoje porcje.
Zakładka SKŁADNIKI to skarbnica produktów wraz z ich podstawowymi paramentami (zawartość białek węgli, tłuszczy, węglowodanów, wymienników węglowodanowych czy błonnika). Póki co pod plusem w prawym dolnym rogu możemy zgłosić sugestię produktu, którego nie ma w bazie. Z informacji jakie dostałam od producenta kcalmar.pro w przyszłości ma być możliwość samodzielnego dodawania produktów.
Zakładka PACJENCI jak sama nazwa wskazuje dotyczy naszych podopiecznych. Mamy tutaj możliwość dodania nowego pacjenta za pomocą plusa w prawym dolnym rogu. Po dodaniu pacjenta na jego email wysyłana jest informacja o dodaniu go do bazy danych. Gdy zaakceptuje zaproszenie zostaje przekierowany na stronę, gdzie wprowadza swoje dane, zakłada hasło i w 2 kolejnych krokach podaje nam kilka podstawowych informacji jak waga, wzrost, aktywność fizyczną, cel diety, etc. Może także uruchomić szczegółową ankietę, która ułatwi nam z nim pracę. Ankieta zawiera pytania o zdrowie, alergie, preferencje dzięki czemu wszystkie niezbędne informacje o pacjencie mamy w jednym miejscu.
Po wejściu w profil pacjenta od razu widzimy podstawowe informacje na jego temat, jak BMI, PPM i CPM oraz obecny i zaplanowane jadłospisy. Zakładka ZAŁOŻENIA DIETY to miejsce, gdzie ustalamy kaloryczność, zawartość procentową makroskładników (w przypadku diety dla sportowca, tak samo jak w jadłospisach – g/kg masy ciała danego makroskładnika). Ponadto możemy wprowadzić własną nazwę pacjenta, jego opis (wszelkie ważne wg. nas informacje), podstawowe cele diety oraz możemy wybrać (w wyższym abonamencie) szablon wydruku naszej diety dla pacjenta.
Zakładka WYLICZENIA to miejsce, gdzie wpisując wymiary i wagę pacjenta system przelicza nam podstawowe dla niego parametry, które możemy także importować z analizatora. Zakładka ta także pozwala śledzić historię zmian wagowych i wymiarowych naszego pacjenta.
ANKIETY to zakładka, w której znajdziemy wypełnioną ankietę, o której pisałam wyżej. Jeśli pacjent nie wypełnia jej sam możemy także wypełnić ją z nim lub wysłać mu ponownie zaproszenie do jej wypełnienia.
Ostatnia zakładka JADŁOSPISY dotyczy przypisanych do danego pacjenta tygodniowych planów odżywania. Jeśli nie chcemy dodawać jednego z gotowych ułożonych przez dietetyków kcalmar.pro lub przez nas zapisanego jadłospisu, możemy skorzystać z opcji w zakładce STATUS klikając bezpośrednio na dany tydzień w okienkach dotyczących obecnego jadłospisu lub jadłospisów na następny lub za 2 tygodnie.
Ponad to, nasz pacjent może ściągnąć sobie APLIKACJĘ kcalmar.pro (opcja dostępna od „średniego” abonamentu), gdzie może na bieżąco podglądać swoja dietę, bez noszenia ze sobą wydrukowanej wersji. Może tam także sprawdzić przepisy.
Wydaje mi się, że opisałam dość dokładnie możliwości tego programu kcalmar.pro, więc czas na podsumowanie.
PLUSY kcalmar.pro
– duża ilość przepisów i produktów, kóre na bieżąco są uzupełniane przez dietetyków kcalmar.pro, w dodatku przepisy te wyglądają smacznie i są prosto opisane, by każdy mógł przygotować sobie posiłek.
– intuicyjność programu, jest naprawdę prosty, mimo mojego pierwszego wrażenie, że nie wiem co tu się wyprawia i jak sie za to zabrać. Filmiki na ekranie głównym i prostota programu sprawiają, że praca na nim to przyjemność.
– lista zakupów – jeden z moich faworytów. Boru wszechszumiący, o ile łatwiej się dzięki temu funkcjonuje!
– przeliczanie klasyczne/dla sportowców – idealna funkcja! Koniec enestudenckie praktykowanie i szlifowanie umiejętności.
– niewątpliwym plusem jest także zapis diety do PDF. Szalbony są proste i eleganckie, na końcu dodatkowo jest lista zakupów <3
MINUSY, bo nic nie jest idealne:
– zauważyłam, że program kcalmar.pro czasem się przycina, czasem trzeba na coś kliknąć dwa razy, ale nie jest to aż tak irytujące by przeszkadzało w pracy
– zbyt wiele stron jadłospisu na tydzień, przydałaby się opcja skompresowania jadłospisu. Nie każdy z nas wie o opcji drukowania a’la zeszyt z PDF 🙂
CZEGO MI BRAKUJE?
– Kontakt przez aplikację kcalmar.pro z dietetykiem na zasadzie czatu byłby bardzo przydatną opcją (najlepiej z możliwościa uruchomienia tej opcji dla każdego pacjenta osobno ze strony dietetyka)
– Bardzo czekam na możliwość samodzielnego dodawania produktów spożywczych
– Wyszukując produkty lub potrawy przydałaby się możliwość wyszukiwania po kaloryczności, zawartości makroelementów lub danego posiłku (to ostatnie jest możliwe w oknie poszczególnego dnia, w rozwinięciu wyszukiwania).
edit. otrzymałam informację od producenta, że czat i dodawanie produktów do bazy zostanie udostępnione użytkownikom w najbliższym czasie. Dzięki użytkownikom zgłaszającym swoje uwagi program rozwija się zgodnie z preferencjami odbiorców.
CENNIK – dostępny tutaj
Dostęp do kcalmar.pro można wykupić w 3 opcjach:
– na miesiąc
– na pół roku
– na rok
Skupię się na sunsktrypcji jednomiesięcznej:
– STUDENT za 59 złotych netto otrzymujemy:
4 wzory gotowych jadłospisów
Błyskawiczny kreator jadłospisów
Baza ponad 800 potraw z przepisami
Baza ponad 1 000 składników
Najważniejsze informacje o wartościach odżywczych składników i potraw
Dostęp do panelu www dla Twojego pacjenta
Kartoteki pacjentów
Baza danych posiłków i składników
– MASTER za 99 złotych netto otrzymujemy:
8 szablonowych jadłospisów
Uwzględnia wszystkie opcje pakietu STUDENT
Informacje o Mikroelementach składników i potraw
Połączenie z pacjentem poprzez aplikację Kcalmar
Możliwość umieszczania swojego logotypu na jadłospisie (opcja dodatkowa)
Śledzenie postępów pacjentów
– i opcja PREMIUM za 249 złotych netto orzymujemy:
12 szablonowych jadłospisów
Uwzględnia opcje pakietu Master
Integracja z analizatorami składu ciała
Kalendarz wizyt
Publiczny profil i możliwość promocji do użytkowników kcalmar.com
Ze swojej strony program kcalmar.pro mogę polecić. Praca na nim jest prosta i szybka, nie wymaga ślęczenia i szukania opcji. Pierwszy jadłospis zajął mi 2-4 godziny, bo chciałam dokładnie poznać wszystkie możliwości programu, kolejny to była godzina, więc sądzę, że podawane przez producentów 30 minut na zbudowanie jadłospisu dla osoby z większym doświadczeniem niż moje jest bardzo adekwatne. Ja z pewnością zostanę z nim na długo.
Ocena: 9/10
4 września 2020 | 21:51
Jak tam aktualnie z kalmarem? 😀
21 września 2020 | 09:01
Aktualnie nie narzekam, poprawili błędy, poprawili czas reakcji programu. Zdarzają się jeszcze nerwowe chwile, ale to chyba w każdym programie. Póki co jestem zadowolona i korzystam dalej, jednakże nie wykluczam zmiany na inny program jeśli oczaruje mnie jego funkcjonalność. Problemem jest z pewnością przywiązanie do kcalamara ze wzlęgdu na bazę zarówno pacjentów jak i dodanych przepisów.