Prez większość życia moje picie herbat ograniczało się do mięty, czarnej, zielonej i czerwonej. Czasem nawet sięgałam po białą, ale nigdy nie wysuwałam nosa poza „schemat”. Poszerzając swoją wiedzę dietetyczną, poza teorią, staram się także sprawdzić w praktyce rzeczy, o których się uczę. Ostatnio padło na czytanie o ziółkach, więc postanowiłam, że jedno z nich sprawdzę.

Mój czystek zakupiłam za około 9 złotych za 100g, co jest naprawdę niewielkim kosztem. Wybrałam firmę Look food, ponieważ ich specjalizacją jest zdrowa żywność. Opakowanie jest bardzo ekonomiczne, ponieważ piję herbatkę 5 razy w tygodniu (parzę raz – więcej info na dole) i wciąż mam jej, jak widać na zdjęciu, naprawdę dużo. Zioła są w dużych kawałkach, pachną pięknie i na pierwszy rzut oka widać, że nie ma w nich żadnych dodatków, które mogłby by dociążyć opakowanie. Ze swojej strony bardzo gorąco polecam, zakupiłam drugie opakowanie do domu, by zadbać o zdrowie mojego Drwala. Zanim zdecydowałam się na ową firmę, to przeprowadziłąm rekonesans po okolicznych sklepach i aptekach, by wybrać produkt najwyższej jakości. Szczerze mówiąc odradzam wam zakup ziół w toerbkach, ponieważ zwykle są one dociążane niepotrzebnymi dodatkami, a zioła są po prostu zmielone na proszek.

Czystek, bo właśnie to wybrałam, jest krzewem (70-100 cm) z rodziny czystkowatych (a to Ci niespodzianka xD). Naturalnie występuje w basienie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W Polsce jest uprawiany.

Ziołolecznictwo:
Czystek od niedawna robi furorę w ziołolecznictwie. Próżno go szukać w starszych leksykonach ziół (albo ja mam jakieś niedopracowane książki) informacji na jego temat, ale internet zalany jest ochami i achami nad tą rośliną. Jest także coraz więcej badań dotyczących tego zioła. Czy zachwyt nad tą rośliną jest zasadny?

ANTYOKSYDANTY: czystek to bogate źródło polifenoli, czyli antyoksydantów. Zwalczają one wolne rodniki, które jak małe złośliwe potworki robią złą robotę w naszym organizmie. M.in. przyczyniają się one do starzenia skóry i organizmu, rozwoju wielu chorób ( w tym nowotworów). Dzięki zawartości antyoksydantów czystek ma działanie odmładzające i ochronne. Ponadto polifenowe chronią nasze DNA przed mutacjami i rozpadem.

ODPORNOŚĆczystek wzmacnia układ immunologiczny, walczy z bakteriami, grzybami i wirusami. Wspomaga leczenie infekcji płuc i górnych dróg oddechowych, dzięki czemu może być świetnym suplementem wykorzystywanym w leczeniu astmy. Pomaga także zwalczać stany zapalne, świetnie radzi sobie z infekcjami gardła.

JAMA USTNAczystek może być stosowany do płukania jamy ustnej po myciu zebów, działając zapobiegawczo zapaleniom dziąseł i nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Ponadto ma on właściwości wybielające zęby.

ALERGIE: czystek łagodzi objawy alergiczne działając przeciwhistaminowo, więc regulane picie może pomóc w opanowaniu lekkich alergii i wspomóc działanie leków przy alergiach bardziej uciążliwych.

PROSTATA: badania sugerują pozytywny wpływ na przerost prostaty i wspomaganie leczenia raka prostaty, toteż czystka zaleca się mężczyznom po 40-50 roku życia.

„DETOKS” i PALENIE czystek w swojej cudowności przyda się także palaczom i osobom rzucającym palenie. Dzięki swoim detoksykacyjnym właściwościom pomaga usuwać z organizmu zanieczyszczenia, substancje smoliste i metale ciężkie (wspomagając pracę wątroby oczywiście, nie dzięki magicznym właściwościom!). Dlatego jeślijesteś palaczem, albo znasz kogoś kto walczy z tym okropnym nałogiem lub pracuje w warunkach zanieczyszczonego środowsika, poleć mu regularne picie herbatki z czystka.

TRĄDZIK i CHOROBY SKÓRYczystek pomaga także walczyć z trądzikiem, wspomagając walkę z bakteriami go wywołującymi i wpływając korzystnie na stan cery. Poza piciem herbatki, czystek można stosować jak tonik, przecierając nim zmiany trądzikowe. To samo tyczy się chorób skóry takich jak łupież, czy atopowe zapalenie skóry.

KLESZCZE: ludowe porzekadła sugerują, że czystek ma własciwości odstraszające kleszcze, dlatego jego picie może pomóc w uchronieniu nas przed ugryzieniem tego małego insekta. Lecz, gdy jednak zostaniemy przez niego zaatakowani, to kolejne właściwości tegoż zioła mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych albo boleriozę.

CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA, MIAŻDŻYCAczystek powstrzymuje utlenianie „złego” cholesterolu LDL i pomaga utrzymać jego właściwy poziom, dzięki czemu zmniejsza ryzyko odkładania się go w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zapobiega zatorom, mogącym prowadzić do poważnych komplikacji.

SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNEczystek nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych, w przeciwieństwie, np. do zielonej herbaty, dlatego też nie ma przeciwskazań do picia go w większych ilościach, chociaż jak ze wszystkim w życiu, należy zachować umiar.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ: kolejna właściwość czystka to walka z nieprzyjemnymi zapachami wydzielin ciała. Picie ziółek regularnie sprawia, że nasz pot ma mniej „odstraszający” zapach, a i  jego nadmierne wydzielanie staje się mniejszym problemem.

DODATKOWOczystek nie wywołuje żadnych skutkó ubocznych, dlatego mogą go pić dzieci od 3 miesiąca życia, kobiety w ciąży, czy matki karmiące. Mogą go także pić zwierzęta. Czystek ma także właściwości alkalizujące oraz polecany jest w przebegu biegunki.

ParzenieCzystka parzy się we wrzącej wodzie (czubatą łyżeczkę) od 5 do 10 minut. Najlepiej pić napar od razu po przygotowaniu. Te same zioła można parzyć nawet do 4 razy, dzięki czemu jest to ekonomiczna hebatka, której właściwości możemy wykorzystać w 100%. Pierwsze „poważne” efekty uzyskamy po miesiącu regularnego picia, a wg. niektórych teoriii już po 3 miesiącach większość jego pozytywnych właściwości utrwala się w organizmie. Sam w sobie czystek jest smaczny, ale jeśli komuś przeszkadza ziołowy smak, to sporo osób poleca pić o z łyżeczką miodu i plasterkiem cytryny.

Kometykaczystka wykorzystuje się także w kosmetyce, ponieważ ma właściwości antyseptyczne, ściągające oraz przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Sprawdza się także jako środek wspomagający usuwanie blizn i napinający skórę.

CZYSTEK NIE ZASTĄPI LEKÓW, NALEŻY GO TRAKTOWAĆ JAKO SUPLEMENT DIETY. PONADTO DOBRZE JEST SKONSULTOWAĆ TERAPIĘ CZYSTKIEM Z LEKARZEM, BY UNIKNĄĆ INTERACJI Z PRZYJMOWANYMI LEKAMI.