Nie raz, nie dwa, nie siedemnaście pytaliście mnie o przykładowy zestaw posiłków dla osoby, która na Insulinooporność, dlatego postanowiłam wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom i stworzyłam tygodniową rozpiskę dla osób z tym zaburzeniem. Oto darmowy jadłospis dla Insulinoopornych.

Ułożony plan zawiera 1800 kcal, rozpisany jest na makro 20% białek, 30% tłuszczy i 50% węglowodanów. Indywidualne reakcje na rozpisany plan zależne są od stopnia zaawansowania IO, chorób wspołistniejących, leków, stanu zdrowia (wyników krzywej, przyjmowanych hormonów), aktywności i indywidualnej reakcji na składniki pokarmowe. Pamiętajcie, by jadłospis najpierw przeczytać zanim weźmiecie się za realizację.

Plan jest dla osób jedzących wszystko, bez alergii i nietolerancji pokarmowych, które w razie potrzeby należy wziąć pod uwagę i wymienić produkty na tolerowane (uwaga, mogą zmieniać energetyczność lub makro jadłospisu). W razie mocnych zaburzeń insulinowych lub hipoglikemii reaktywnej miód zamień na ksylitol lub erytrytol. Godziny posiłków należy dopasować do swojego stanu zdrowia oraz możliwości.

Należy pamiętać także, że przepisy to tylko sugestia i najważniejsze jest wykorzystanie wszystkich składników z listy na dany posiłek. Warto unikać smażenia, jednakże przygotowanie potrawy jest dowolne.

Składniki wykorzystane w diecie w większości mają niski i średni indeks glikemiczny, jednakże niektóe należą do grupy z wysokim indeksem glikemicznym. Potrawy są przelicone podkątem ładunku glikemicznego (niski i średni), dzięki czemu obecnośc produktów z większa zawartością węglowodanów prostych (w małej ilości) nie stanowią problemu. Jesli jednak unikasz takich produktów wymień je na odpowiedniki lub pomiń z jadłospsie.

Kliknij w obrazek, by pobrać jadłospis 🙂